Andrea Giani dokonał ostatecznego wyboru

Po dwóch meczach sparingowych pomiędzy Niemcami a Belgami, szkoleniowiec Andrea Giani dokonał ostatecznego wyboru czternastoosobowej reprezentacji Niemiec na rozpoczynające się w czwartek mistrzostwa Europy. Trener po rozegraniu wszystkich spotkań testowych musiał zmienić pierwszą decyzję z powodu kontuzji w zespole.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Niemców, którzy zapewnili sobie zaliczkę już w pierwszych akcjach (4:1), a następnie szybko ją powiększyli (8:2). Reprezentanci Belgii byli skuteczni w bloku, ale nie wystarczyło im to do zmniejszenia strat (11:16), przez co wysoko przegrali pierwszą odsłonę (18:25). Drugi set również rozpoczął się po myśli zawodników z Niemiec (9:4), ale Belgowie dość szybko doprowadzili do wyrównania (11:11), lecz nie zdołali wyjść na prowadzenie (12:15). Od tego momentu gra toczyła się już po myśli gospodarzy, którzy wygrali minimalną różnicą punktów (25:23). Vital Heynen postanowił wprowadzić zmiany w składzie, ale początek partii należał do Niemców (8:5). Belgowie zdołali się przełamać i od tego momentu to oni byli w lepszej sytuacji (15:13), wykorzystując okazje do zdobywania kolejnych punktów (25:22). Na zmianę składu zdecydował się również Andrea Giani, ale jego zespół nie poprawił swojej gry (3:6, 7:11) i musiał gonić dobrze spisujących się rywali. Zagrywka Niemców pozwoliła wyrównać stan gry (18:18) i końcówka rozgrywana na przewagi zakończyła się na ich korzyść (28:26).

Swojego zadowolenia z pokonania rywali nie krył Andrea Giani, który docenia klasę Belgów: „Są czołowym zespołem w Europie, co można było zauważyć podczas kwalifikacji do mistrzostw świata. Ciężko pracowaliśmy przez ostatnie trzy tygodnie, jakość naszej gry była wystarczająca przez dwa sety, ale musimy mieć ją w wyższym wymiarze czasu”. Również Lukas Kampa jest zdania, że należy poprawić kilka niedociągnięć, ale ogólny obraz gry jest dobry. „Najlepszym podsumowaniem jest czwarty set” – skomentował rozgrywający i kapitan Niemców. Inne nastroje panowały za to w reprezentacji Belgii. „Powinniśmy wygrać czwartą partię, ale cieszę się, że kibice dostali zaciętą grę” – powiedział po meczu Vital Heynen.

Niemcy – Belgia 3:1 (25:18, 25:23, 22:25, 28:26)

Niemcy: Lukas Kampa, Georg Grozer, Tobias Krick, Michael Andrei, Denis Kaliberda, Christian Fromm, Julian Zenger

Belgia: Bram Van den Dries, Francois Lecat, Kevin Klinkenberg, Verhees 9, Simon Van de Voorde, Valkiers, Stuer (libero) oraz Sam Deroo, Van Hirtum, Gert Van Walle, Ribbens, Stijn D’Hulst, Tomas Rousseaux, Arno Van de Velde

Drugie spotkanie sparingowe również zakończyło się po myśli siatkarzy z Niemiec, którzy do pokonania rywali potrzebowali czterech setów. W premierowej odsłonie to goście zaprezentowali się lepiej, obejmując prowadzenie w meczu. Na tym jednak skończyła się dobra passa podopiecznych trenera Vitala Heynena, którzy ulegli przeciwnikom w kolejnych trzech setach. Najbardziej zacięta była jednak czwarta partia, w której reprezentanci Niemiec zdołali wygrać dopiero po grze na przewagi, pokonując rywali 33:31.

Niemcy – Belgia 3:1 (22:25, 25:17, 25:21, 33:31)

Niemcy: Lukas Kampa, Tobias Krick, Michael Andrei, Denis Kaliberda, Christian Fromm, Julian Zenger

Belgia: Stijn D’Hulst, Tomas Rousseaux, Arno Van de Velde, Gert Van Walle, Verhees, Sam Deroo, Van Walle, Stuer (libero) oraz Ribbens, Bram Van den Dries, Kevin Klinkenberg, Simon Van de Voorde, Van Hirtum