Coraz mniej wolnych miejsc w mistrzostwach świata

Tegoroczne lato jest bardzo intensywne, rozgrywane są bowiem kontynentalne turnieje kwalifikacyjne do przyszłorocznych mistrzostw świata. Na ten moment znamy już piętnastu uczestników turnieju we Włoszech i Bułgarii, do tego grona dołączyli ostatnio bowiem Brazylijczycy, Irańczycy i Chińczycy.

 

Azja w komplecie

 

Reprezentacje Iranu, Korei, Kataru, Chin i Kazachstanu stanęły do rywalizacji w grupie A azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego. Ostatecznie na pierwszym miejscu uplasowali się Irańczycy, którzy wygrali wszystkie cztery spotkania i zdobyli komplet punktów. Drugą lokatę zajęli Chińczycy, którzy przegrali jeden mecz i zebrali w sumie dziewięć „oczek”. Obydwie ekipy zapewniły sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw świata, co traktowane jest przez ich trenerów jako sukces. Trener Chińczyków, Raul Lozano podkreśla, że wywalczenie kwalifikacji jest dla jego podopiecznych dużym osiągnięciem, szczególnie, że turniej nie należał do łatwych i wymagał od zawodników dużo energii. Podobnego zdania jest szkoleniowiec Irańczyków, którego podopieczni wygrali wszystkie spotkania i zajęli pierwsze miejsce w grupie.

 

 

Jedno miejsce z Ameryki Południowej zajęte

 

Podczas turnieju kwalifikacyjnego Ameryki Południowej awans do mistrzostw świata wywalczyła reprezentacja Brazylii, która w ostatnim spotkaniu zawodów pewnie pokonała Wenezuelę. Na przekroju całych kwalifikacji z bardzo dobrej strony w zespole Canarinhos prezentował się Wallace Souza, który był liderem kadry. Podporą drużyny był również Bruno Rezende, który otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju. Z Ameryki Południowej szansę na awans ma jeszcze jedna reprezentacja. Turniej rozgrywany będzie w Argentynie, w dniach 31 sierpnia – 4 września.

 

 

Zostało dziewięć miejsc

 

Piętnaście zespołów ma już zapewnioną kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw świata. Włosi i Bułgarzy, jako organizatorzy automatycznie dostali miejsce w turnieju i nie musieli walczyć o nie z innymi reprezentacjami. Jako obrońcy tytułu w mistrzostwach świata zagrają Polacy, którzy również mieli w nim pewne miejsce. Z drugiej rundy europejskich kwalifikacji bilety wywalczyli Francuzi, Holendrzy, Słoweńcy, Rosjanie, Serbowie i Finowie, a z trzeciego etapu kwalifikację zapewnili sobie reprezentanci Belgii. W azjatyckim turnieju kwalifikacyjnym bilety do Włoch i Bułgarii zdobyli Japończycy, Australijczycy, Chińczycy i Irańczycy. Ze strefy Ameryki Południowej kwalifikację zapewnili sobie Brazylijczycy, a na kolejnego uczestnika z tego kontynentu poczekać musimy do 4 września. Udział w mistrzostwach świata zapewni sobie również pięć najlepszych zespołów z mistrzostw strefy NORCECA, które będą rozgrywane od 24 września do 2 października. Ostatnie trzy drużyny mistrzostw świata poznamy po kwalifikacjach afrykańskich, kończących się 29 października.

 

 

 

Źródło: fivb.org/informacja własna