Polskie wyzwanie włoskiego trenera

W tym roku Aluron Virtu Warta Zawiercie zadebiutuje w PlusLidze. Nie tylko dla klubu będzie to wyjątkowy sezon, ale również dla włoskiego szkoleniowca, Emanuele Zaniniego, który zdecydował się podjąć pracę w polskiej lidze. Trener ma już skompletowany skład i czeka na start rozgrywek, by sprawdzić, jak jego drużyna poradzi sobie w nadchodzących miesiącach. 

 

Czas na PlusLigę 

 

Emanuele Zanini w nadchodzących rozgrywkach będzie prowadził Aluron Virtu Wartę Zawiercie, która, podobnie jak on, zadebiutuje w PlusLidze. Szkoleniowiec do tej pory nie miał okazji pracować w polskim klubie, ale teraz przyszedł czas na zmiany. „PlusLiga to bardzo wyrównane rozgrywki na najwyższym poziomie. To dla mnie znakomita okazja, by kontynuować pracę w wielkiej siatkówce, nabywając kolejnego bezcennego doświadczenia” – mówi Emanuele Zanini, którego do przyjęcia oferty z Zawiercia przekonała jasna wizja rozwoju klubu. Włoch będzie wprowadzał zawiercian na plusligowe parkiety, co wzmaga presję, ale trener nie obawia się pierwszego roku w najwyższej klasie rozgrywkowej. „Podchodzę do pracy w Aluronie Virtu Warcie właśnie jak do wyzwania. Sądzę, że możemy zbudować tu coś wartościowego, a ja mogę pomóc dołożyć swoją cegiełkę do interesującego rozdziału na kartach klubowej historii” – powiedział włoski trener.

 

 

Doświadczenie nie tylko klubowe 

 

Emanuele Zanini ma doświadczenie nie tylko w prowadzeniu zespołów klubowych, ale również w pracy z kadrami narodowymi. Szkoleniowiec był jednym z kandydatów, którzy przysłali swoje aplikacje na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. „Przesłałem moją aplikację, ale wielu trenerów pragnęło objąć polską kadrę, bo to reprezentacja na bardzo wysokim poziomie, znacząca siła w światowej siatkówce. A miałem już okazję pracować w drużynach narodowych – jako asystent w kadrze Włoch jakiś czas temu, a także ze słowacką i turecką kadrą” – zaznaczył włoski trener, który mimo tego, że nie udało mu się objąć polskiej kadry, to jednak będzie pracował w Polsce. „W kadrze jesteś selekcjonerem, głównie wybierasz zawodników. W klubie w grę wchodzi budżet. Uczestniczysz w kupowaniu graczy, co w reprezentacji narodowej nie ma miejsca. Jestem podekscytowany i szczęśliwy, że będzie mi dane pracować w Zawierciu” – dodaje Emanuele Zanini.

 

 

Drużyna skompletowana

 

Aluron Virtu Warta Zawiercie przed sezonem 2016/2017 przeszła rewolucję kadrową, dołączyli do niej zawodnicy, którzy mają pomóc w osiąganiu dobrych wyników. „Staraliśmy się poruszać się na rynku transferowym w ramach naszego budżetu, ale jednocześnie stworzyć zespół z zawodników o określonych osobowościach. Gdy budujesz drużynę, znaczenie mają nie tylko technika i umiejętności, lecz również mentalność” – mówi Emanuele Zanini o ruchach kadrowych w Zawierciu. Skompletowanie składu nie było jednak łatwe, szczególnie w przypadku pierwszych graczy. „Pierwszym siatkarzem, którego przekonaliśmy był Grzegorz Bociek, później Grzegorz Pająk. A z drugiej strony zagraniczne ogniwa, niektórzy zawodnicy już dobrze mi znani. Kluczowe było zatem przedstawienie naszej przekonującej wizji graczom” – dodał włoski szkoleniowiec. Trener klubu z Zawiercia zdaje sobie sprawę, że PlusLiga to wymagające rozgrywki, szczególnie dla beniaminka, dlatego jest ostrożny w formułowaniu celów. Głównym celem jest utrzymanie w PlusLidze. A jeśli to się uda i będziemy mądrze pracować, ewentualnie będziemy mogli myśleć o kolejnych celach” – zakończył szkoleniowiec.

 

 

 

Źródło: aluronwarta.pl/opracowanie własne