Drużyny na start. Najlepsza szóstka zaczyna zmagania w Lidze Światowej

Już we wtorek 4 lipca rozpocznie się Final Six Ligi Światowej, w którym zmierzą się najlepsze drużyny tegorocznej edycji. Mobilizacja jest duża, a każdy z zespołów przystępuje do walki z takim samym celem i nastawieniem, zdobyć złoto tych rozgrywek, co nie będzie łatwym zadaniem. Motywacja jest jednak milion dolarów oraz zapisanie się w historii siatkówki. 

 

Start we wtorek

 

Final Six rozpocznie się 4 lipca, a ostatnie spotkanie odbędzie się 9 lipca. Do rywalizacji stanie sześć zespołów. Jako pierwsi zagrają ze sobą Brazylijczycy i Kanadyjczycy, a następnie Francuzi i Amerykanie. Drugiego dnia do walki staną Rosjanie i Kanadyjczycy oraz Serbowie i Francuzi. W czwartek kibiców czeka pojedynek gospodarzy z reprezentacją Rosji, a faza grupowa zakończy się starciem kadr Serbii i Francji. Na piątek zostały zaplanowane dwa mecze półfinałowe. Sobota będzie dniem przerwy, a decydujące spotkania rozegrane zostaną w niedzielę, kiedy to dowiemy się, kto wygra tegoroczną edycję Ligi Światowej.

 

Przypomnij sobie, co pisaliśmy o rewolucji w Lidze Światowej

 

 

Każdy ma szansę

 

Do tej pory najwięcej medali Ligi Światowej mają Brazylijczycy – dziewięć złotych, sześć srebrnych oraz cztery brązowe. Canarinhos jednak ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanęli w 2010 roku podczas turnieju w Cordobie. Na koncie Rosjan są trzy złote, siedem brązowych oraz pięć srebrnych krążków, ostatni raz gracze Sbornej tryumfowali w 2013 roku podczas zawodów w Argentynie. Amerykanie w Lidze Światowej do tej pory złoto odbierali dwa razy, srebro raz i brąz trzy razy. Siatkarze z Ameryki Północnej ostatni raz zwyciężyli w 2008 roku, kiedy finały rozgrywane były w Rio de Janeiro. Reprezentacja Francji ma na swoim koncie po jednym krążku każdego koloru, a na najwyższym stopniu podium stanęli w 2015 roku w Rio de Janerio. Serbowie w najnowszej historii kraju pierwszy medal Ligi Światowej wywalczyli rok temu w Polsce, kiedy to wygrali cały turniej. Wcześniej jako Serbia i Czarnogóra zdobyli dwa srebra i brąz oraz jako Jugosławia brąz w 2002.

 

Najwięcej występów w historii na swoim koncie mają Brazylijczycy -27, następne miejsce mają Rosjanie z dorobkiem 25 edycji. 21 razy w World League grali Francuzi, a po dziewiętnaście razy w Lidze Światowej startowali Serbowie i Amerykanie. Najmniej występów na swoim koncie mają Kanadyjczycy, którzy mają za sobą dopiero dziesięć edycji i brak dorobku medalowego w pierwszej dywizji rozgrywek. Warto jednak przypomnieć, że reprezentacja Kanady w zeszłym roku wygrała Final Four II dywizji.

 

 

Terminarz Final Six Ligi Światowej (czasu polskiego):

 

4 lipca (wtorek)

gr. J1 20:05 Brazylia – Kanada

gr. K1 22:30 Francja – Stany Zjednoczone

 

5 lipca (środa)

gr. J1 20:05 Rosja – Kanada

gr. K1 22:30 Serbia – Stany Zjednoczone

 

6 lipca (czwartek)

gr. J1 20:05 Brazylia – Rosja

gr. K1 22:30 Francja – Serbia

 

7 lipca (piątek)

20:05 I półfinał

22:30 II półfinał

 

9 lipca (niedziela)

01:00 mecz o 3. miejsce

04:05 finał

 

 

 

Źródło: worldleague.2017.fivb.com/informacja własna