Kwal. do MŚ, gr. B: Trzy razy 3:1 na start rywalizacji

Pierwszego dnia Europejskich Kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2018 do walki stanęły zespoły z grupy B: Słowacja, Austria, Mołdawia, Luksemburg, Grecja i Holandia. Wszystkie spotkania zakończyły się po czterech setach, a okazję do występów mieli również zawodnicy, którzy znani są polskim fanom z gry w PlusLidze.

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata otworzyło spotkanie pomiędzy Słowacją a Austrią, zakończone po czterech setach wygraną Austriaków. W pierwszych dwóch partiach toczyła się zacięta rywalizacja, a o wynikach decydowały zacięte końcówki rozgrywane na przewagi. W trzecim secie Słowacy przegrywający już 0:2, poderwali się do walki i przedłużyli losy spotkania. W czwartej odsłonie jednak Austriacy zakończyli mecz na swoją korzyść. Obydwa zespoły prezentowały bardzo wysoką jakość w przyjęciu, Słowacy 78%, a reprezentanci Austrii 83%. Co ciekawe, w ataku wyższą skuteczność mieli podopieczni trenera Miroslava Palguta – 52%, czyli o osiem punktów procentowych więcej niż rywale. Obydwie drużyny wywalczyły po dziewięć punktów blokiem, niemal identycznie spisując się również w polu zagrywki. Po słowackiej stronie bardzo dobrze zaprezentował się Emanuel Kohut, zdobywca dziesięciu punktów przy 88% skuteczności. Były gracz Effectora Kielce, Peter Wohlfahrtstätter, dla reprezentacji Austrii wywalczył pięć „oczek”, w tym dwa blokiem.

Słowacja – Austria 1:3 (25:27, 24:26, 25:19, 20:25)

Słowacja: Milan Bencz, Emanuel Kohut, Peter Ondrovic, Matej Kubs, Matej Patak, Stefan Chrtiansky, Juraj Zatko, Frantisek Ogrucak (libero) oraz Tomas Krisko, Marcel Lux, Radoslav Presinsky, Filip Palgut, Peter Mlynarcik

Austria: Peter Wohlfahrtstätter, Anton Menner, Alexander Berger, Maximilian Thaller, Nicolai Grabmüller, Paul Buchegger, Philipp Kroiss (libero) oraz Thomas Zass, Mathäus Jurkovics, Lorenz Koraimann, Alexander Tusch, Florian Ringseis

Spotkanie pomiędzy Mołdawią a Grecją również zakończyło się po czterech setach. Reprezentacja Mołdawii lepiej rozpoczęła mecz, wygrywając premierową odsłonę, ale kolejne trzy zakończyły się już zwycięstwem Greków. Jedynie w czwartej odsłonie toczyła się wyrównana walka. O zwycięstwie zadecydowała dobra dyspozycja w bloku, gdzie zawodnicy z Grecji zdobyli osiem punktów, przy trzech rywali. Również w przyjęciu lepiej spisali się Grecy, notując 87% pozytywnego i 86% perfekcyjnego w tym elemencie W ataku obydwie drużyny miały po 49%. Po stronie Mołdawii najlepszym graczem był Mihai Voleanschii, który wywalczył osiemnaście punktów. Liderem Greków był Mitar Djurić, który zdobył dwadzieścia dziewięć „oczek”.

Mołdawia – Grecja 1:3 (25:20, 20:25, 17:25, 26:28)

Mołdawia: Mihai Voleanschii, Igor Didorciuc, Marin Lescov, Pavel Mocanu, Vasile Talpa, Dmitrii Bahov, Alexandr Sceglov (libero) oraz Pavel Cimili, Serghey Predius, Iurie Pantiri

Grecja: Mitar Djurić, Konstantinos Stivachtis, Andreas Andreadis, Sotirias Pantaleon, Andreas-Dimitrios Fragkos, Rafail Koumentakis, Georgios Stefanou (libero) oraz Menelaos Kokkinakis, Nikos Zoupani, Ioannis Takouridis, Athanasios Protopsaltis, Sotirios Sotiriou

Reprezentacja Luksemburgu udanie rozpoczęła spotkanie przeciwko gospodarzom, wygrywając pierwszego seta. Kolejne trzy odsłony były już jednak kontrolowane przez Holendrów, którzy dopisali do swojego konta pierwsze zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym. Reprezentanci Holandii zdecydowanie lepiej spisali się w bloku, punktując tym elementem dziewięć razy, o dwa więcej niż rywale. Niewielkie różnice pojawiły się za to w przyjęciu, gdzie Luksemburczycy mieli 76%, a gospodarze 75% skuteczności. Mała różnica na korzyść Holendrów pojawiła się w ataku (53% do 45%). W reprezentacji Luksemburgu z bardzo dobrej strony pokazał się Kamil Rychlicki, zdobywca 17 punktów przy 48% jakości w ataku. Po stronie Holendrów pozytywny występ zaliczył Robbert Andringa, zdobywca sześciu „oczek” przy 50% skuteczności ataku. Liderem gospodarzy był za to Kay Van Dijk, który dołożył do dorobku zespołu dwanaście punktów.

Luksemburg – Holandia 1:3 (25:22, 16:25, 20:25, 15:25)

Luksemburg: Kamil Rychlicki, Arnaud Maroldt, Gilles Braas, Jan Lux, Juan Stutz, Chris Ziudberg, Olivier De Castro (libero) oraz Dominik Husi, Mateja Gajin, Tim Laevaret, Ben Angelsberg

Holandia: Daan Van Haarlem, Thijs Ter Horst, Kay Van Dijk, Thomas Koelewijn, Michael Parkinson, Robbert Andringa, Dirk Sparidans (libero) oraz Jeroen Rauwerdink, Wessel Keemink, Nimir Abdel-Aziz

Źródło: cev.lu/informacja własna