Udany debiut De Giorgiego! Polacy w trzech setach pokonali Iran

Mecz z Iranem w katowickim Spodku otworzył sezon reprezentacyjny dla biało-czerwonych. Był to zarówno debiut nowego szkoleniowca, Ferdinado de Giorgiego oraz pożegnanie z narodową drużyną Krzysztofa Ignaczaka. Pierwszy mecz włoskiego szkoleniowca należy zaliczyć do udanych, Polacy pokonali Irańczyków w trzech setach.

Pierwszy punkt trafił na konto Polaków po błędzie Irańczyków. Dobre zagrania gospodarzy dały im dwupunktowe prowadzenie (3:1). Reprezentacja Iranu bardzo szybko wyrównała wynik (3:3) i od tego momentu toczyła się wyrównana gra (5:5). Po przerwie technicznej nastąpiło pożegnanie Krzysztofa Ignaczaka z reprezentacją. Biało-czerwoni byli lepsi na boisku od swojego rywala i cały czas mieli kilka punktów przewagi (20:15). W końcówce przy stanie 22:17 dla Polaków trenerów Irańczyków poprosił o drugą przerwę. Polski zespół dzięki wysokiej przewadze grał spokojnie w końcówce, a ostatni punkt w tym secie zdobył Bartosz Kurek (25:19).

Druga partia rozpoczęła się wyrównanie, ale szybko kilka punktów z rzędu zdobyli Irańczycy, którzy wyszli na prowadzenie 5:2. Polacy po dobrych zagraniach zdołali wyrównać i gra toczyła się punkt za punkt (10:10). W końcu to polski zespół wyszedł na dwupunktowe prowadzenie po ataku Michała Kubiaka (14:12). Po tym zagraniu gra Polaków nakręcała się coraz bardziej (16:12). W kolejnych akacjach podopieczni Ferdinando de Giorgiego dominowali na boisku (21:16). Irańczycy dodatkowo zaczęli popełniać błędy własne (17:24). Seta zakończył z prawego skrzydła Maciej Muzaj.

Kolejna odsłona także rozpoczęła się od remisu po 2. Oba zespoły w tej fazie seta grały równo, punkt za punkt (5:5), ale to reprezentacja Iranu prowadziła 8:6 na pierwszej regulaminowej przerwie. Po udanym bloku Polaków to gospodarze wyszli na prowadzenie 11:9. Po kolejnym udanym zablokowaniu rywala biało-czerwoni powiększyli swoją przewagę do czterech „oczek’ (14:10), by po chwili jeszcze je zwiększyć (16:10). W grze Polaków pojawiło się kilka błędów (19:15). Duża przewaga pozwoliła reprezentacji Polski zagrać spokojną końcówkę (23:18). Irańczycy wybronili pierwszą piłkę meczową blokując Michała Kubiaka, a po to Polacy cieszyli się ze zwycięstwa w całym meczu.

Polska – Iran 3:0 (25:19, 25:19, 25:23)

Reprezentacja Polski: Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Bartłomiej Lemański, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Paweł Zatorski, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Maciej Muzaj

Reprezentacja Iranu: Saeid Marouf, Amir Ghafour, Adel Gholami, Milad Ebadipur, Farhad Ghaemi, Mojtaba Mirzajanpour, Mahdi Marandi (libero) oraz Gmara Reza, Mohamman Javad Niezhad, Farhad Salfazoun