Teodor Salparov żegna się z Zenitem Kazań

Teodor Salparov kilka dni temu świętował kolejne zwycięstwo w Lidze Mistrzów z drużyną Zenitu Kazań, ale jak się okazuje, był to jego ostatni mecz w barwach rosyjskiego zespołu. Bułgar był podstawowym zawodnikiem w klubie prowadzonym przez Vladimira Alekno, w którym występował od 2014 roku. 

 

Właściwy czas

 

Teodor Salparov swoją karierę zawodniczą rozpoczynał w Bułgarii, a jego klubem był CSKA Sofia. Następnie w sezonie 2004/2005 przeniósł się do Rosji, gdzie spędził większość swojej siatkarskiej przygody. Występował tam między innymi w takich zespołach jak SK Łucz Moskwa oraz Dinamo Moskwa. Po kilku latach gry w Rosji ponownie wyjechał i reprezentował barwy różnych klubów z Europy, by w roku 2014 powrócić i związać się z Zenitem Kazań, gdzie występował do dziś. To właśnie z zespołem prowadzonym przez Vladimira Alekno sięgał po najważniejsze trofea. Libero reprezentacji Bułgarii znacznie przyczynił się do sukcesów poprzez swoją charyzmę, motywując tym samym do walki swoich kolegów z drużyny, ekspresją na boisku, którą zarażał nie tylko na boisku, ale również poza nim. Najważniejszym czynnikiem były jednak umiejętności siatkarskie tego zawodnika.

 

 

Dominacja z Kazaniem 

 

Bułgar przychodził do Zenitu Kazań w sezonie 2014/2015, a rok wcześniej klub ten zdobył mistrzostwo kraju z takimi gwiazdami jak Matthew Anderson, Maksim Mikhaylov czy Aleksandr Volkov. Od momentu przyjścia Teodora Salparova wraz z innymi znaczącymi graczami rozpoczęła się dominacja ekipy z Kazania. W pierwszym roku zmagań Bułgar sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w Lidze Mistrzów, gdzie najlepszym libero tych rozgrywek został wybrany właśnie Salparov. Następnie przyczynił się on nie tylko do obrony mistrzostwa Rosji, ale również zdobył Puchar Rosji. Co za tym idzie mógł przypisać sobie tzw. potrójną koronę, ponieważ udało mu się wygrać wszystkie możliwe rozgrywki puchary. W kolejnym sezonie zmagań dominacja trwała w najlepsze, a libero przyczyniał się ponownie do tych osiągnięć. Salparov ponownie sięgnął po wszystkie możliwe trofea ze swoim zespołem. Dwukrotnie sięgnął on również po wicemistrzostwo Klubowych Mistrzostw Świata. Kilka dni temu po raz trzeci z rzędu Zenit Kazań znalazł się w finale Ligi Mistrzów, którą po raz kolejny mistrzowie Rosji zwyciężyli. Dla Teodora Salparova był to ostatni finał w barwach tej ekipy, ponieważ postanowił rozstać się z Zenitem Kazań. Przez trzy lata libero stał się jednym z twórców sukcesów jednej z najlepszych drużyn w Europie oraz na świecie.

 

 

 

Źródło: http://www.zenit-kazan.com/ opracowanie własne